Akú cenu má zub a akú život?

Autor: František Hlavačka | 1.2.2011 o 14:30 | (upravené 1.2.2011 o 16:53) Karma článku: 9,13 | Prečítané:  1036x

Často sa v mojej práci stretávam s vetou typu: “ Bolí ma zub, vytrhnite mi ho.“ Pri tejto vete vždy zbystrím pozornosť a zvyknem sa tiež uštipnúť do ruky, či sa mi to nesníva. V 21. storočí v modernej všakovakými prístrojmi preplnenej zubnej ambulancii.

 

 

 

Pozriem na pacienta, či má hlavu, pretože ma vždy napadne či nebol aj u neurológa, že ho bolí hlava, nech mu ju vytrhne:-).

 

Hlavu zvačša má, tak začínam tisíc krát obohratú pesničku, že ten zub sa dá zachrániť resp. vyliečiť, že je to zrovna pilier – čo znamená že je ho možné v budúcnosti využiť ako pilier keramického mostíka. V tejto situácii často počúvam tiež neznámu pesničku o tom ako babkinmu bratovmu koňovi strýkovi z druhého kolena pred tridsiatimi rokmi liečili zub a že ho stále bolel až vypil všetku dostupnú slivovicu a nič nepomáhalo, len to babku dráždilo že je dedo stále naliaty.

 

Pred tridsiatimi rokmi, pomyslím si. A hneď ma napadne z počutia, že vtedy sa v mojej rodnej dedine slivovicou všeličo liečilo. Všeobecný doktor, zubár a miestny holič by o tom vedeli rozprávať, keby ešte žili. Veselo bolo, veselo.

 

A moju obohranú pesničku zakončujem v rámci informovaného súhlasu, že toto nadštandardné ošetrenie, kedy musíme lokalizovať niekedy aj 4 koreňové kanáliky mnohokrát tenké ako vlas, musíme ich rozšíriť do kónusu 6%, masívne vyplachovať rôznymi dezinfekciami, merať apexlokátorom – pretože ich dĺžka je variabilná, osušiť ich sterilnými papieovými čapmi, zaplniť špirálovým plničom v pomalých otáčkach medikamentóznom pastou, sterilnými presne laserom tvarovaními gutaperčovými čapmi a utesniť vchody do koreňových kanálikov kvalitným skloionomérom, že toto ošetrenie u nás trvá cca 1 hodinu a stojí 30 Euro a je to trvalé definitívne ošetrenie. Často mi pacient povie: “ No vidíte, radšej mi ho vytrhnite. Je to drahé a aj tak ma to bude bolieť, babkinej sestry otcov kôň mi o tom rozprával ako mu to museli potom rezať.”

 

Vtedy sa pýtam sám seba: “ Načo som študoval 6 rokov na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, načo odoberám všetky dostupné odborné časopisy, načo chodím na všetky kongresy, načo po večeroch čítam najnovšiu odbornú literatúru, načo mi je to že ovládam odbornú angličtinu aj keď sa neviem po anglicky dohovoriť a načo investujem do svojej ambulancie toľké peniaze?”

 

Príliš veľa otázok naraz. Zaklopem si na drevo. Endodontické ošetrenie ktoré robím je na 95% úspešné. Od tých 5% pacientov, u ktorých to zväčša pre nepriaznivé anatomické faktory nevyšlo som tých 30 Euro ani nepýtal, resp. som im neúčtoval ďalšie výkony.

 

Vždy si spomeniem na Hippokratovu prísahu, som predsa lekár. Vždy robím svoju prácu najlepšie ako viem, v súlade so svojim najlepším vedomím a svedomím.

 

V akej krajine to žijeme?

 

Akú cenu má zdravie?

 

Za 30 Euro je možné zachrániť zub.

 

Za 300 Euro je možné vyhotoviť krásne keramické korunky.

 

Za 300 Euro je tiež možné interupciou zabiť nenarodené dieťa (donedávna aj vo fakultných nemocniciach, kde stážujú budúci lekári).

Ľudský život má na Slovensku cenu 2,5 keramickej korunky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?